44. İKTİSATÇILAR HAFTASI BAŞLIYOR – 07.04.2021

YEREL YÖNETİMLER VE DEMOKRASİ

İ.Ü.İktisat Fakültesi Mezunları Cemiyeti’nin (İFMC), bu yıl 44.sünü düzenleyeceği “İktisatçılar Haftası”, 7-8 Nisan 2021 tarihlerinde gerçekleştirilecek. 44. İktisatçılar Haftası, “YEREL YÖNETİMLER VE DEMOKRASI’’ ana başlığıyla ilk defa online olarak düzenlenecek olup, Dünya gazetesi sosyal medya hesaplarından canlı olarak yayınlanacaktır. Açılış konuşmasını İBB başkanı Sn Ekrem İmamoğlu’nun yapacağı 44.İktisatçılar Haftası, birinci gün YEREL YÖNETİMLER VE DEMOKRASİ, ikinci gün ise  YÖNETİŞİM, YERELDE DEMOKRASİ Mİ? başlıklarını taşıyor. Hafta kapsamında yerel yönetimler, yerel demokrasinin işleyiş modelleri, yönetişim, sivil katılım ve demokrasi gibi konularda Nihal İncioğlu, Korel Göymen, Fikret Toksöz, Tarık Şengül, Nazik Işık ve İzzettin Önder ve görüşlerini bizlerle paylaşacak.

AHMET KALIN ANISINA

Bugüne kadar düzenlenen İktisatçılar Haftaları’nın bir özelliği de her bir gününün İktisat Fakültesi’nde görev yapmış bir akademisyene armağan edilmesidir. Bu bağlamda 44. İktisatçılar Haftası;  2020 yılında pandemi nedeniyle hayatını  kaybeden İktisat Fakültesi’nin değerli hocalarından Doç. Dr. Ahmet Kalın’ın anısına armağan edilecek.

GENİŞ KİTLELERE ULAŞIYOR

İktisatçılar Haftası; 1974 yılından bu yana dünyamızın ve ülkemizin ekonomik, sosyal sorunlarının, gelecek arayışlarının, çözüm önerilerinin, farklı görüşlerin bir araya getirilerek tartışılmasını hedefliyor. Akademisyenlerin, yazarların ve aydınların katılımı ile gerçekleşen İktisatçılar Haftası’nın her yılı, İktisat Dergisi Özel Sayısı olarak basılıp geniş kitlelerle buluşuyor.İktisatçılar Haftası’nı düzenleyen İ. Ü. İktisat Fakültesi Mezunları Cemiyeti (İFMC), 1943 yılında kuruldu. 2021 yılında 78 yaşına giren, ülkemizin en eski mezun derneklerinden biri olan İFMC’nin, İktisat Dergisi, İktisatçılar Haftası gibi etkinlikleriyle ülkemizin düşün dünyasında önemli bir yeri var.